آداب دست دادن

 

 

 

دست دادن نیز ، همچون سلام کردن ، ادب و آدابی دارد . یکی از آن ها پیوستگی و تکرار است . در یک سفر و همراهی و دیدار ، حتی چندبار دست دادن نیز مطلوب است .

 

یکی از آداب دست دادن ، فشردن دست یکدیگر می باشد . جابر بن عبدالله انصاری می گوید : یک روز به دیدار پیامبر(صلي الله عليه و آله وسلم) رفتم و به خدمت آن حضرت سلام عرض کردم و دست در دست پیامبرr نهادم . موقعی که دست من در دست آن حضرت بود پیامبر (صلي الله عليه و آله وسلم)  دست مرا فشار داد و فرمود : « هرگاه مؤمن دست برادر خود را بفشارد مثل این است که دست او را بوسیده است .[1] »

 

اگر واقعاً قبول داریم که پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله وسلم)   الگوی ما در همه شئون زندگی است باید دست دادن او هم برای ما سرمشق باشد ، چرا بعضی از ما این قدر سرد و بی روح دست می دهیم ، چرا دوستان و رفقای خود را از نعمت محبت و صفا محروم می سازیم ، چرا باید بعضی آن چنان بی تفاوت و سرد دست بدهند که انسان از این که با آنان دست داده است پشیمان بشود .

 

آری همه ی ما باید چون پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله وسلم)  هنگام دست دادن آن چنان پراحساس باشیم که طرف مقابل از محبت ما بهره برد و بازتاب آن نیز به خودمان برگردد ، چرا اگر به دیگران محبت نمودیم و به آنان احترام کردیم خود نیز محبت و احترام می بینیم .

 

بیایید بپاخیزیم و عهد کنیم که دیگر این قدر بی احساس دست ندهیم . باور کنید همین دستور ساده چه تحول روانی مثبت می تواند در جامعه ایجاد کند و ما را در مقابل سرطان بی تفاوتی واکسینه کند و در پرتوی همین دستور به آن جا برسیم که همواره در جای جای جامعه گرمای محبت احساس شود .

 

آری بیایید این یخ بی تفاوتی را در گـرمی فشار دست های خود آب کنیم و اجازه دهیم تا در فضای هر دست دادن ما جوانه های محبت بروید .

 

البته در پایان تذکر این نکته را ضروری می دانم که فشار دادن دست دیگران نباید از حد متعارف زیادتر باشد ، خصوصاً افرادی که انگشتر به دست می کنند باید موظف باشند که مبادا باعث ایجاد ناراحتی برای دوست خود شوند .

 

مهم این است که ما هنگام دست دادن با خونسردی و بی تفاوتی دست ندهیم و دست خود را مانند تکه گوشتی بی جان در دست دیگران قرار ندهیم .[2]

 

یکی دیگر از آداب دست دادن ، دست دادن گره ای است .

 

در زبان عربی هنگامی که انگشتان یک دست در میان انگشتان دست دیگر قرار بگیرد از واژه ی « تشبیک » استفاده می کنند که در اینجا از آن به دست دادن گره ای تعبیر کرده ایم .

 

اما نحوه ی دست دادن گره ای به این صورت است که قبل از دست دادن ، تمام انگشتان دست راست خود را باز کنید و پس از آن طرف مقابل هم انگشتانش را از هم فاصله داد ، انگشتان خود را میان انگشتان طرف مقابل قرار دهید و محکم دست خود را به دست او گره بزنید .

 

شاید بتوان دست دادن گره ای را دست دادن پنج ستاره نامید ، چرا که پنج انگشت شما در دست طرف مقابلتان گره می خورد و همچون ستارگانی در آسمان صمیمیت نورافشانی می کند .[3]

 

امام باقر) ع )می فرماید : « هرگاه مسلمانی برادر خود را ملاقات کند و با او دست دهد و انگشتان خود را در بین انگشتان او قرار دهد ، گناهان آن ها می ریزد ، چنان که برگ درختان در فصل سرما می ریزد .[4] »

 

به راستی اگر همه ی ما عادت کنیم که این گونه دست بدهیم ، همواره موجی از صمیمیت مهمان دل های ما می شود و گناهان ما فوج فوج بخشیده می شود و چقدر به خدا نزدیک می شویم و انصافاً دست دادن گره ای ، سبزترین روش نزدیکی دل ها به هم است .[5]

 

 

 

12 نکته درباره چگونه دست دادن :

 

1- برای تفهیم پیام همدلی باید دقت کنید که دست طرف مقابل خود را به اندازه ای که او دست شما را فشار می دهد فشار دهید و هرچه دست طرف مقابل را محکم تر بفشارید به همان اندازه بیشتر می توانید بر او تسلط پیدا کنید و به این وسیله می توانید عشق و محبت قلب خود را به او ارسال کنید . ضمناً از دید روانشناسان این نوع دست دادن ، نشانه اعتماد به نفس می باشد .

 

2- سعی کنید مدت زمان دست دادن شما از 5 ثانیه کمتر نباشد ، زیرا اگر مدت دست دادن شما کوتاه باشد دست شما نمی تواند اشتیاق و محبت شما را به قلب مخاطب مخابره کند .

 

3- در اولین برخورد نباید دست دادن شما زیاد طولانی باشد و بیش از 5 ثانیه طول بکشد ، زیرا اگر دست دادن شما در برخـورد اول زیاد طول بکشـد ، شمـا دسـت مخاطب خود را زیاد در دست نگه دارید طرف مقابل شما احساس می کند که در دام افتاده است .

 

4- هرگز به صورت سست و بی حال دست ندهید که این وضعیت فوراً پیام بی تفاوتی را به قلب مخاطب مخابره می کند .

 

5- اگر می خواهید پیام ارسالی تان به نحوی بیانگر این باشد که شما مشتاق هستید تا ارتباط خود را با طرف مقـابـل محکم تر کنید ، دودستـی دسـت بـدهیـد ؛ یعنـی دست طرف مقابل را میان دو دست خود قرار دهید . البته باید توجه کنید که در برخورد اولیه از این نحوه دست دادن استفاده نکنید ، بلکه این نوع دست دادن را برای دوستان صمیمی خود بگذارید .

 

6- از دست دادن نوک انگشتی استفاده نکنید ، یعنی هنگام دست دادن مواظب باشید که تمام

 

دست مخاطب را در دست بگیرید ، متأسفانه بعضی افراد هنگام دست دادن عجله می کنند و فقط انگشتان طرف مقابل خود را در دست می گیرند . این نوع دست دادن ، پیام بی تفاوتی را به مخاطب مخابره می کند . ضمن اینکه از دید روانشنـاسان ایـن نوع دست دادن ، نشانه ی عدم اعتماد به نفس می باشد .

 

7- سعی کنید هنگام دست دادن حتماً پرده ی میان انگشتان شما با دست طرف مقابل ، تماس برقرار کند تا دست دادن شما مملو از عاطفه باشد .

 

8- توجه داشته باشید که اگر کف دست شما زیاد عرق می کند حتماً در ملاقات مهم ، قبل ازدست دادن ، آن را خشک کنید ، چرا که دست عرق کرده نشان دهنده ی دلهره و نوعی هیجان غیرعادی است . مضافاً این که احساس تنفر را در طرف مقابل ایجاد می کند .

 

9- هنگام دست دادن سعی کنید فشار ضعیفی هم به استخوان پشت دست طرف مقابل وارد کنید .

 

10- سعی کنید هنگام دست دادن ، فاصله شمـا با طرف مقابل زیاد نباشد . کسانی که موقع دست دادن دورتر می ایستند و به جای اینکه قدمی به جلو بردارند در جای خود می ایستند و از دور دست می دهند ، خودخواه و بی ادب جلوه می کنند .

 

11- هنگام دست دادن ، ارتباط چشمی برقرار کنید و مستقیماً به چشم طرف مقابل خود نگاه کنید و تبسم را فراموش نکنید . بکوشید هنگام دست دادن مقداری بدن خود را به سمت جلو متمایل کنید .

 

12- سعی کنید همواره در دست دادن ، پیش قدم باشید و آخرین نفری باشید که دست خود رامی کشید .[6]

 

 

 [1]- حسین نوری ، مستدرک الوسایل ، ج 9 ، ص 64

[2]- مهدی خدامیان آرانی ، معجزه دست دادن ، انتشارات وثوق ، چاپ اول ، قم ، 1386 ، ص 85-83

[3]- همان ، ص 90-89

[4]- محمد بن یعقوب کلینی ، همان ، ص 181

[5]- مهدی خدامیان آرانی ، معجزه دست دادن ، ص 93

[6]- دیویدلوئیس ، زبان بدن راه موفقیت ، ترجمه جالینوس کرمی ، موسسه مهر جالینوس ، چاپ چهارم ، مشهد ، 1384 ، ص 184 و 185

  پژوهشگر: سعیده زارع هرندی

 

 • نظر از: خادم المهدی
  91/08/23 @ 09:07:20 ق.ظ

  مطلب زییبایی بود وبلاگ پر باری دارید موید باشید

 • نظر از: صادقی
  91/08/23 @ 10:08:42 ق.ظ

  واحد پژوهش حوزه علمیه الزهرا نصر به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی اقدام به برگزاری مسابقه کتابخوانی نموده است .
  علاقمندان شرکت در این مسابقه کتاب پیوندهای نماز تالیف حجت الاسلام قرائتی را تهیه نمایند . مهلت شرکت در مسابقه از تاریخ 23 آبان 91 لغایت 27 آبانماه است .
  عزیزان برای شرکت به واحد پژوهش مدرسه خود مراجعه کنند .
  سئوالات از طریق فکس به مدارس ارسال گردیده و طی چند ساعت آتی در وبلاگ هم قرار داده خواهد شد .
  پاسخ های خود را به آدرس ایمیل alzahra.nasr@whc.ir ارسال نموده و حتما در قسمت موضوع ایمیل مرقوم بفرمایید : مسابقه کتابخوانی پیوند نماز . در غیر اینصورت به پاسخ های ارسالی ترتیب اثر داده نخواهد شد .

 • نظر از: razjou
  91/08/23 @ 07:24:01 ب.ظ

  خود را چو ز نسل نور می نامیدند
  رفتند و به کوی دوست آرامیدند
  سیراب شدند زآن که در اوج عطش
  آن حادثه را به شوق آشامیدند
  ***
  این خاک به خون عاشقان آذین است
  این است در این قبیله آیین ، این است
  زین روست که بی سوار برمی گردد
  اسب تو که زین و یال آن خونین است

  محرم حسینی تسلیت باد

 • s.mosavi
  نظر از: s.mosavi
  91/08/24 @ 05:09:27 ق.ظ

  مطلب بسیار جالب ومفیدی بود

نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.
ضعیفعالی

پسوندهای مجاز فایل: gif, png, jpg & jpeg
حداکثر مجاز اندازه فایل: 9.8 مگابایت
(جداکننده های خط <br /> می شود. )
(For my next comment on this site)
(اجازه به کاربران برای ارتباط با شما از طریق فرم پیام (پست الکترونیک شما آشکار نخواهدشد.()
تصویر امنیتی برای عدم دسترسی ربات ها.
لطفا حروف یا اعداد در تصویر را وارد نمایید. (غیرحساس به کوچکی و بزرگی حروف)